Dezinfekcia pitnej a úžitkovej vody
Spoľahlivé odstránenie baktérií
- Vysoká účinnosť odstránenia baktérií
- Nemenia zloženie a vlastnosti vody
- Bezobslužné a bez chemikálií
- Nenáročné na priestor a inštaláciu
- Neohrozujú citlivé zariadenia ani kvalitu výrobkov
- Pitná voda, bazény, procesné, úžitkové aj odpadové vody
Načo UV lampy slúži
Dezinfekcia vody UV žiarením je proces zabraňujúci nárastu patogénnych mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť rôzne choroby. Jeho cieľom je hygienicky neškodná voda, ktorá ani pri dlhodobom pravidelnom užívaní nemá vplyv na zdravie človeka. Ide o moderný a ekologický spôsob dezinfekcie vody bez chemikálií, spĺňajúci všetky legislatívne požiadavky.
Pri použití UV žiarenia nevznikajú vo vode žiadne chemické zlúčeniny a nemenia sa jej parametre. Je teda ideálnou metódou dezinfekcie tam, kde by použitie prostriedkov na báze chlóru mohlo poškodiť zariadenie (reverzné osmózy a podobne) alebo výrobky a produkty (potravinárstvo a pod.).
UV lampy sú ideálne ako dodatočná dezinfekcia úžitkovej vodu, prípadne aj odpadových vôd.
Ako UV lampy fungují
Prístroj pozostáva z antikorového valca s nátrubkami na pripojenie do potrubného systému a napájacieho zdroja. Vnútri valca je vložená utesnená trubica z kremičitého skla osadená UV žiarivkou. Samotná dezinfekcia prebieha pri prietoku vody lampou, keď je pretekajúci prúd osvetľovaný – žiarením dochádza k poškodeniu genetickej informácie baktérií a vírusov a tiež k ich rozpadu.
Vzhľadom na to, že kvalita dezinfekcie pomocou UV lampy závisí na čistote vtekajúcej vody, na zaistenie optimálnej funkčnosti zariadení sa predraďuje filter mechanických nečistôt a zákalu. Celý proces je iba fyzikálny, bez nutnosti použitia akýchkoľvek chemikálií.
Germicídne (ničiace choroboplodné zárodky) účinky lampy, bohužiaľ, nie sú trvalé. Upravená voda je určená na okamžitú spotrebu, inak je tu riziko opätovného rozmnoženia baktérií (pre vodu zadržiavanú vo vodojemoch a zásobníkoch je teda vhodnejšie použiť dezinfekciu chemickú – systém AquaDos alebo systém OXCL). Životnosť žiarivky je cca 8 000 prevádzkových hodín.
Zapojenie
UV lampa sa pomocou štandardných nátrubkov pripája priamo do potrubia. Po kontrole tesnosti spojov sa napájací adaptér lampy pripojí do elektrickej siete (230 V) a zariadenie je okamžite v prevádzke. Ďalej už je nutná len občasná vizuálna kontrola predfiltra a prípadná výmena zanesenej filtračnej vložky. Ak dôjde k neobvyklému zníženiu účinnosti lampy, je potrebné tiež skontrolovať, či kremíková trubica nie je pokrytá minerálnym alebo organickým povlakom a prípadne tento nános odstrániť.
Lampy sú charakterizované maximálnym prietokom, ktorý je nutné neprekračovať, aby bola zaistená potrebná dezinfekčná účinnosť. Ak je prietok vyšší ako kapacita jednotlivej lampy, tak sa úplne bežne inštalujú zostavy niekoľkých UV lámp zapojených paralelne (vedľa seba).