Limity pre teplú vodu: 6,5 až 9,5
- Bez prejavov
- Pri nízkom pH: korózia, uvoľňovanie kovov z potrubia do vody
- Pri vysokom pH: vznik zrazenín, tvorba vodného kameňa
Úprava pH vody
- Dávkovanie kyselín a zásad, filtrácia cez zásadité minerálne materiály
Zrážková (dažďová) voda je prirodzene mierne kyslá. Ešte nedávno, keď sa príliš neriešili emisie do atmosféry, sa táto vlastnosť znečistením ovzdušia ešte prehĺbila a vyskytli sa tzv. kyslé dažde. Ďalej môže za kyslosťou vody stáť rozpustený oxid uhličitý pochádzajúci z geologického podložia (v prípade minerálnych vôd). Rozpúšťanie minerálov, naopak, spôsobuje vyššiu zásaditosť vody.
Kyslá voda má výrazne zosilnený korozívny účinok. Narušuje nielen kovy, ale aj betón a iné stavebné materiály. Ťažké kovy, ktoré by sa inak ťažko rozpúšťali, sa v kyslej vode rozpúšťajú ľahšie a vyskytujú sa v nej vo svojej toxickejšej podobe. Hodnota pH kyslých vôd je nižšia než rozsah povolený pre pitnú vodu. Zvýšenie pH možno dosiahnuť dávkovaním rôznych chemikálií (hydroxid sodný, hydroxid vápenatý, uhličitan sodný – sóda a pod.) Ďalšou možnosťou je filtrácia vody cez ľahko rozpustný minerálny materiál.
Zásadité vody pôsobia, naopak, inkrustačne. Vytvárajú nánosy vodného kameňa, zanášajú potrubie a zariadenia. Zvlášť keď je v takejto vode prítomný vápnik. Hodnota pH zásaditých vôd je vyššia než rozsah povolený pre pitnú vodu. Zníženie možno dosiahnuť dávkovaním roztokov kyselín (chlorovodíková, sírová).