Dezinfekčný prípravok chlórdioxidu EC bol schválený pre Slovenskú republiku

13.6.2018

Od 15.5.2018 je biocídny výrobok Chlórdioxid EC schválený na spriestupňovanie na slovenský trh. Vďaka tomu môžu byť od tohto dátumu na Slovensko predávané generátory chlórdioxidu OXCL Blue.

Schválenie je pre profesionálne použitie na úpravu pitnej vody, bazénovej vody, vody pre klimatizácie, chladiacej a procesnej vody, použitie ako konzervačný prostriedok pre priemyselné kvapaliny a na dezinfekciu povrchov, materiálov a zariadení. Tj. typy 2, 5 a 11 podľa nariadenia európskej únie 528/2012.
Chlórdioxid EC je teda k nájdeniu v registri biocidných výrobkov na stránkach ministerstva hospodárstva https://www.ccsp.sk/databio/newindex.htm.

Generátor chlordioxidu EuroClean OXCLGenerátor chlórdioxidu EuroClean OXCL

Najčastejšie použitie Chlórdioxidu je pre likvidáciu baktérie Legionella. Tie sa množia v teplej vode a pri sprchovanie môžu preniknúť do pľúc. Ochorenie Legionellou ročne spôsobuje niekoľko úmrtí. V roku 2016 bolo v Českej republike nahlásených 147 prípadov nákazy, na Slovensku 14. Mnohé prípady však rozpoznané a nahlásené nie sú. Chlórdioxid (oxid chloričitý) je momentálne najúčinnejším prípravkom na likvidáciu Legionelly, pretože dokáže rozrušiť aj biofilmy, do ktorých ostatné dezinfekčné prostriedky nedokážu preniknúť. Pomocou generátorov OXCL sa upravuje teplá voda pre sídliská, hotely, domovy dôchodcov, nemocnice a ďalšie.

Chlórdioxid je tiež často využívaný v potravinárskom priemysle (napr v pivovaroch), vďaka svojej univerzálnej účinnosti a nezávislosti na hodnotách pH vody. Pri jeho použitie tiež nevznikajú nebezpečné chlórované vedľajšie produkty, ako pri použitie chlóru.

Generátory OXCL možno zakúpiť alebo dočasne prenajať. Bolo už vyrobených cez 500 generátorov a v Českej republike a Poľsku boli inštalované na viac ako 600 objektoch.

Inštalované zariadenia


Pavel Hofreiter

Váš odborník na vodu

+420 222 703 933

Pavel
Chcete odstrániť baktérie z vody?
Sme tu pre Vás

Pridať komentár

Úprava vody pre priemysel i domácnosti
Staršie príspevky:
iónova výmena
Iónová výmena

Iónová výmena sa používa často na zmäkčenie tvrdej vody. Voda prechádza cez iónomenič, čo sú zrnité organické látky, ktoré sú...

Zavrieť