
Limity pre pitnú vodu: parameter “pach” musí byť “prijateľný”; vlastný limit pre sírovodík nie je stanovený
- Zápach po skazených vajciach
- Zákal
- sirovodík je toxický
- při extrémních koncentracích podráždenie dýchacieho ústrojenstva
- edém pľúc, podráždenie očí, zastavenie dýchania
Odstránenie sírovodíka vody
- Princíp riešenia: silná oxidácia vody
Sírovodík (sulfán – H2S) je jednou zo základných foriem výskytu síry v prírode. Sírovodík je bezfarebný plyn, ktorý často vzniká rozkladom organického materiálu alebo mikrobiologickú premenou síranov pri nedostatku kyslíka.
Typický je u neho zápach po skazených vajciach. Sírovodík je ľahko rozpustný vo vode aj v alkohole. Sírovodík sa zvyčajne vyskytuje v sopečných plynoch, ktoré sú vyvrhované pri erupciách.
Sírovodík spôsobuje nepríjemný zápach po skazených vajciach. Často ho sprevádza zvýšené hodnoty železa, mangánu, zvýšený zákal alebo mikrobiologické znečistenie. P>
Sírovodík vo vode sa zvyčajne odstraňuje oxidáciou, pri ktorej sa zmení na neškodné sírany. Takáto oxidačné reakcie môže prebiehať prevzdušňovaním, ktoré jednak zaistia oxidácii vzdušným kyslíkom a jednak uvoľní plynný sírovodík z vody do vzduchu (a sírovodík je odvetraný), alebo pomocou silného oxidačného činidla. Existujú aj špeciálne filtračné náplne, schopné oxidovať sírovodík za pomoci kyslíka prirodzene rozpusteného vo vode.