Fenoly a ich odstránenie z vody
Fenoly, ktoré sa vyskytujú vo vode sú buď prírodného pôvodu alebo z prostredia priemyselného. Fenoly vzniknuté v prírode sa tvoria pri procesoch biosyntetických alebo pri rozkladaní tiel živočíchov alebo rastlín. Fenoly vzniknuté v priemysle vznikajú pri výrobe plastov, dezinfekčných prostriedkov, liečiv, pesticídov papiera, v oceliarskom alebo petrochemickom priemysle.
Čo sú fenoly?
Fenoly patria do skupiny prchavých organických látok. Najzákladnejším fenolom je práve fenol. ďalej napríkladchlórfenol.
Chlórfenoly majú štipľavý a prenikavý zápach a nehorí. Pri vysokých teplotách sa ale rozkladajú na CO, CO2 a HCl, čo sú látky, ktoré silne dráždia sliznice.
Chlórfenoly sú imunotoxické, fytotoxické a embryotoxické látky, u ktorých
neboli preukázané mutagénne a karcinogénne účinky.
Chlórfenoly sa používajú napríklad na ochranu dreva ako antiseptické prostriedky.
Vlastnosti fenolov
Bezfarebné kvapaliny či kryštalicke látky zapáchajúce charakteristickým spôsobom. Okrem vysokomolekulárnych fenolov sú fenoly dobre rozpustné vo vode. Naopak nízkomolekulárne fenoly sú vo vode nestabilné.Většinou sú zdraviu škodlivé až karciogénne. Sú schopné tvoriť oxoniové soli, estery a fenoly.
Fenoly vo vode
Fenoly sa vo vode vyskytujú prevažne vďaka priemyselnému znečisteniu. Do prírodných tokov a vodných plôch prenikajú často z tovární spracujúcich hnedé uhlie či uhoľný dehet.Ďalej tu figuruje farmaceutický priemysel, ropný priemysel a výroba plastov či ocele.
Vplyv fenolov na zdravie
Fenoly ovplyvňujú zdravie negatívnym spôsobom. Fenol a jeho zlúčeniny dokáže poškodiť až zničiť niektoré ľudské bunky a tým spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.
Možné následky
Bolesť hlavy, podráždenie kože, podráždenie dýchacích ciest, závrat, omdletie, mdloby, črevné ťažkosti, črevné problémy, žalúdočné ťažkosti, otrava, závrat.
Do tela sa môže fenol dostať vypitím kontaminovanej vody, dýchaním či fajčením.
Odstránenie fenolov z vody
Vďaka svojej veľkej účinnosti sa na odstránenie fenolov z vody najčastejšie používa metóda absorpcie. Ďalej potom napríklad oxidačné procesy.
Odstránenie fenolov procesom adsorpcie
Pri tomto procese dôjde k eliminácii látok z roztoku vďaka ich väzbe na povrch tzv. adsorbenta. Tým je myslená pevná látka. Naviazaná látka je naopak adsorbát.
Aktívne uhlie ako najefektívnejšie riešenie
(AC, Active carbon)
Aktívne uhlie je najúčinnejši absorbent vhodný na odstránenie fenolov z vody.
Ďalšie možnosti sú, použitie syntetických živíc, ílových minerálov a červeného bahna.
Čo sa týka ďalších metód odstraňovania fenolytických zlúčenín, používa sa metóda ozonizácia, mokrá oxidácia a oxidácia peroxidom vodíka.