Kotlový kameň
Kotlový kameň je mix niekoľkých minerálov, ktoré sa usadzujú na stenách potrubia či nádob v ktorej dochádza k ohrievaniu tvrdej vody.
Komplikácie prichádza najmä u kotlov, ktoré majú otvorený obeh vody. Kotlový kameň, ktorý sa v nich usadzuje, má totiž minimálnu tepelnú vodivosť, vďaka ktorej dochádza k výraznému poklesu efektivity kotlov.
Kotlový kameň sa dokáže rozrásť až do výšky niekoľkých vrstiev vďaka ktorým potom dochádza k nerovnomernému ochladzovaniu častí kotla. Hrozí tu potom možnosť jeho prasknutie a pretože kotol môže byť pod tlakom, tak i explózie.
Zanesený kotol je možné predpovedať nižšou účinnosťou kotla alebo napríklad rôznymi zvukovými prejavmi ako sú hučanie, mlátenie či praskanie.
Bežný obsah kotlového kameňa
- kremičitan vápenatý uhličitan vápenatý
- síran vápenatý
- síran horečnatý
- hydroxid horečnatý
- kremičitan horečnatý
- chlorid vápenatý
- uhličitan horečnatý
Prejavy kotlového kameňa
Zanesený kotol, zanesené potrubia, zničená tepelná špirála, usadeniny, nános na kotle, nízka účinnosť kotla, zničený bojler, zanesený bojler.
Odstránenie kotlového kameňa
Keďže kotlový kameň vzniká kvôli tvrdej vode, je dôležité vodu pred vstupom do obehu zmäkčiť. Zmäkčenie vykonávame pretekaním tvrdej vody cez ionexovu náplň, ktorá na seba dokáže naviazať látky spôsobujúce tvrdosť a tým vodu zmäkčiť.
Spravidla používame zariadenie AquaSoftener zodpovedajúcej kapacity. Vždy treba začať rozborom vody, ktorý ukáže všetky látky, ktoré je potrebné redukovať.