Na pražskom Proseku bola objavená Legionella, dezinfekcia bude prebiehať zariadením Euroclean

22.3.2016

Baktérie Legionella pneumophila, spôsobujúca ochorenie nazývané legionelóza, sa objavila v rozvodoch teplej vody na pražskom Proseku.

Podľa radnice Prahy 9 bola baktérie nájdená v štvorcovom bloku domov ohraničenom ulicami Vysočanská, Veltruská, Litvínovská a Litoměřická. Konkrétne v teplej vode v byte vo Vysočanskej ulici v pondelok dopoludnia. Podľa Mateja Čermáka z pražskej hygienickej stanice bol limit Legionelly v pitnej vode> prekročený až stonásobne.

Radnica Prahy 9 obyvateľom odporučila, aby si do doby, než bude problém vyriešený, umývali hlavu aj tvár v teplej vode čo najmenej a aby sa im pri sprchovaní nedostala voda do úst, očí, uší a nosa.

Dezinfekce vody chlordioxidem

K nákaze legionellou však dochádza najmä vdýchnutím kvapôčok kontaminovanej vody do pľúc. Pozri www.legionella.cz/legionarska-nemoc/

Nie je preto nutné obávať sa umyť si ruky, však najmä seniori a ľudia so zníženou imunitou by sa sprchovaniu kontaminovanou vodou mali vyhnúť.

Dezinfekcia vody začne v piatok generátorom chlórdioxidu Euroclean OXCL

Náprava bude prebiehať najneskôr od piatku 18.9.2015 a možno očakávať, že dezinfekciou sa limity baktérií dostanú do normálu v priebehu niekoľkých dní. Dezinfekcia však bude prebiehať po dobu jedného mesiaca.

Informácie o generátore chlórdioxidu nájdete tu: EuroClean OXCL

 

Oficiálne informácie Hygienickej stanice hlavného mesta Prahy

Legionella Prosek

Legionella Prosek

Nákaza legionellou

Legionelózou najčastejšie ochorie jedinec s oslabenou imunitou (fajčiari, ľudia po operácii).

Ľahšia forma ochorenia je tzv. Pontiacka horúčka pripomínajúca bežnú chrípku (horúčka, bolesť hlavy, malátnosť). Tá odznie v priebehu dvoch až piatich dní.

Ťažšia forma ochorenia je už klasická legionárska choroba spôsobujúca zápal pľúc (Pneumóniu). Príznaky sú: suchý kašeľ, postihnutie dolných dýchacích ciest s bolesťami v hrudníku, myalgia, narastajúce horúčky, bolesti hlavy a neurologické prejavy.

Ak pocítite niektorý z týchto príznakov, okamžite vyhľadajte lekára. V krajnom prípade môže u oslabených jedincov nastať aj smrť.

Leták Prosek

Pridať komentár

Úprava vody pre priemysel i domácnosti
Staršie príspevky:
dezinfekce prosek
Do boja proti legionelle na Proseku bol nasadený generátor chlórdioxidu

V piatok 18.9.2015 bolo do boja s baktériou na Proseku nasadené špeciálne dezinfekčné zariadenie Euroclean OXCL. To bude do vody priebežne...

Zavrieť