Kyanidy vo vode a ich odstránenie
Za kyanidy sa označujú soli kyseliny kyanovodíkovej. Farebne sú biele a ich forma je kryštalická. Najbežnejši zástupcovia kyanidov sú kyanid draselný a kyanid sodný.
Kyanidy sú dobre rozpustné vo vode aj v alkohole. Po zmiešaní z vodou môžu mať zápach po kyanovodíku (mandľový) i po amoniaku (štipľavý).
Po okyslení sa z kyanidov uvoľňuje kyanovodík. Kyanovodík je veľmi jedovatý plyn, ktorý patrí do skupiny nervových jedov. Niektoré druhy kyanidov sú veľmi toxické.
- Limity kyanidov pre pitnú vodu je max. 0,05 mg/l
- Limity kyanidov pre pitnú vodu je max. 0,005 mg/l
- Limity kyanidov pre prírodné minerálne vody je max. 0,07 mg/l
Použitie kyanidov
Kyanidy sa dnes používajú v chemickom a fotografickom priemysle. Ďalej v metalurgii, pri výrobe gumy a rôznych výbušnin.Kyanid sodný a draselný sa hojne využíva ako prostriedok pri elektrochemickom pokovování a na tvrdenie ocele. Kyanidy sa používajú aj na extrakciu zlata a striebra z minerálov.
Kyanidy sa niekedy tiež používajú k nelegálnemu odchytu rýb medzi koralovými útesmi.
Výskyt kyanidov v prostredí
V menšej miere sa vyskytujú prirodzene ako produkt niektorých baktérií, húb a rias. Nájdeme ich aj v celej rade potravín, rastlín.
Veľkým zdrojom kyanidov bývajú priemyselné odpadové vody, hlavne z povrchovej a tepelnej úpravy kovov a uhoľného priemyslu. Ďalej tu hrajú odpadove vody z fotografického priemyslu.Kyanidy sú vysoko toxické pre ryby a pod.
Kyanidy a zdravie
Kyanidy sú veľmi nebezpečné a toxické. Smrteľná dávka kyanidu draselného pre človeka je 200 mg. Kyanid blokuje tkanivám v spracovaní kyslíka.
Prejavy: únava, bolesti hlavy, hučanie v ušiach a nevoľnosť.