kyanidy

Kyanidy vo vode a ich odstránenie

24.5.2016

Za kyanidy sa označujú soli kyseliny kyanovodíkovej. Farebne sú biele a ich forma je kryštalická. Najbežnejši zástupcovia kyanidov sú kyanid draselný a kyanid sodný.

Kyanidy sú dobre rozpustné vo vode aj v alkohole. Po zmiešaní z vodou môžu mať zápach po kyanovodíku (mandľový) i po amoniaku (štipľavý).

Po okyslení sa z kyanidov uvoľňuje kyanovodík. Kyanovodík je veľmi jedovatý plyn, ktorý patrí do skupiny nervových jedov. Niektoré druhy kyanidov sú veľmi toxické.
 

  • Limity kyanidov pre pitnú vodu je max. 0,05 mg/l
  • Limity kyanidov pre pitnú vodu je max. 0,005 mg/l
  • Limity kyanidov pre prírodné minerálne vody je max. 0,07 mg/l

Použitie kyanidov

Kyanidy sa dnes používajú v chemickom a fotografickom priemysle. Ďalej v metalurgii, pri výrobe gumy a rôznych výbušnin.Kyanid sodný a draselný sa hojne využíva ako prostriedok pri elektrochemickom pokovování a na tvrdenie ocele. Kyanidy sa používajú aj na extrakciu zlata a striebra z minerálov.

Kyanidy sa niekedy tiež používajú k nelegálnemu odchytu rýb medzi koralovými útesmi.

kyanid

Výskyt kyanidov v prostredí

V menšej miere sa vyskytujú prirodzene ako produkt niektorých baktérií, húb a rias. Nájdeme ich aj v celej rade potravín, rastlín.
Veľkým zdrojom kyanidov bývajú priemyselné odpadové vody, hlavne z povrchovej a tepelnej úpravy kovov a uhoľného priemyslu. Ďalej tu hrajú odpadove vody z fotografického priemyslu.Kyanidy sú vysoko toxické pre ryby a pod.

Kyanidy a zdravie

Kyanidy sú veľmi nebezpečné a toxické. Smrteľná dávka kyanidu draselného pre človeka je 200 mg. Kyanid blokuje tkanivám v spracovaní kyslíka.

Prejavy: únava, bolesti hlavy, hučanie v ušiach a nevoľnosť.

 

uprava vody

Potrebujete odstrániť kyanidy z vody?

Nezáväzný dopyt

Komentáre sú uzavreté.

Úprava vody pre priemysel i domácnosti
Staršie príspevky:
hlinik
Hliník a jeho odstránenie z vody

Hliník je hneď po železu druhý najčastejšie používaný kov na zemi.

Zavrieť