Arzén vo vode a jeho odstránenie
Arzén (arzén) – chemický vzorec AS, je už dlho známy toxický polokov. Môže byť v organickej i anorganickej forme. Vďaka ľudskej činnosť je častým pôvodcom arzénu hutnícky priemysel, výroba farbív, spaľovanie fosílnych palív. Arzén nájdeme v extraktoch z elektrárenských popolčekov a tiež v banských vodách. S arzénom často nájdeme aj fosfor a tak ho nájdeme v odpade z práčok.
Vplyv na zdravie
Arzén je veľmi jedovatý a pri dlhodobejšom užívaní vody s jeho obsahom môže spôsobiť závažné chronické ochorenia, ekzémy, alergie. Hrozia aj choroby srdca spojené s cievami a má vplyv aj na potratovosť. Arzén spôsobuje rakovinu a je mutagénny. Napríklad rakovina kože. Je to nervový jed, ktorý sa usadzuje vo vlasoch.
Akútna intoxikácia bola zaznamenaná po požití vody zo studne s obsahom arzénu 1,3 – 20 mg / l. Prejavy – postihnutie zažívacieho ústrojenstva, pokožky a nervového systému.
Vyskytuje sa v dvoch formách As (III) alebo As (V), s tým že As (III) je jedovatejší, horšie odstrániteľný a bohužiaľ aj obvyklejšia forma.
Limit arzénu pre vodu
- Pitná voda: 0,01 mg/l najvyššia medzná hodnota (NMH) pre arzén (vyhl. č. 252/2004 Zb.)
- Balené dojčenské a pramenité vody: najvyššia medzná hodnota (NMH) 0,005 mg / l (podľa prílohy č. 2 k vyhláške 275/2004 Zb.)
- Balené prírodné minerálne vody: najvyššia medzná hodnota (NMH) 0,01 mg / l (podľa príl. č. 1 k vyhl. č. 275/2004 Zb.)
- Podzemné vody: Limity podľa Metodického pokynu MŽP (Vestník MŽP 3/1996) v ug/l jsou A=5, B=50, C=100
Použitie arzénu
Arzén sa používa čoraz menej. Býva súčasťou konzervantov dreva, v mydlách, farbivách a v poľnohospodárstve.
Odstraňovanie arzénu z vody
Arzén je priľnavý k železu (konkrétne značne sorbuje na hydratovaných oxidoch Fe a Al) a filtruje sa teda spoločne s ním. Účinnosť môže byť znížená, keď je obsah železa vo vode malý. Aj to možno ale dobre riešiť.
Druhou variantou je absorpčná filtrácia v tlakovom filtri, ktorý je naplnený špeciálne filtračnou zmesou.